Vychází mapa Stínadel Pavla Čecha

Posted by: Krizmen in Z Bohouška Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vychází mapa Stínadel Pavla Čecha

Vydání knih Jaroslava Foglara převzalo v dubnu 2018 nakladatelství Albatros. Připravuje vydání všech foglarovek včetně stínadelské trilogie. Premiérovou tiskovinou z produkce Albatrosu bude plakát Pavla Čecha s mapou Stínadel. Plakát o rozměrech 68 x 88 cm bude vhodným atributem všech příznivců této tajemné čtvrti.

Mapa bude k zakoupení na veletrhu Svět knihy u stánku Albatrosu (10. – 13. května 2018) na Výstavišti v pražských Holešovicích, na výstavě Pocta Rychlým šípům v pražské Galerii Lucerna od 22. 5. 2018, ve Sluneční zátoce a na webu Albatrosu – http://www.albatros.cz/stinadla-jaroslava-foglara-plakat-pavla-cecha-1

Mapa nebude v běžném prodeji v knihkupectvích!

Read the rest of this entry »

Večer světel 2010 byl ve znamení dětské radosti, lampionů a tajemného vontského vzkazu

Posted by: Krizmen in Večer světel, Z Bohouška Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Večer světel 2010 byl ve znamení dětské radosti, lampionů a tajemného vontského vzkazu

Letošní mrazivý podvečer 17. prosince příliš nelákal k romantickým procházkám v zasněžených staroměstských uličkách. Přesto se na Haštalském plácku v Praze objevilo téměř sto zájemců o život a dílo Jaroslava Foglara a o dění ve Stínadlech. Většinu přitom tvořily děti se svíčkami a lampiony, kterých se tentokrát sešlo nebývale mnoho. Nebýt pouličních lamp, náměstí by jistě ještě více rozzářily.
Krátce po 17. hodině přivítal za organizátory z pražské pobočky SPJF Krizmen, který krátce informoval o dvacetileté historiiVečera světel a připomenul výročí úmrtí Jaroslava Foglara a dr. Jana Fischera v roce 2011. Pak předal slovo Menhartovi, jehož úkolem bylo zhodnocení pátrací hry Hledáme Rychlé šípy. Při letošním jubilejním ročníku byly Rychlé šípy “ukryty” skutečně důstojně, totiž na zadním balkónu Staroměstské radnice (naproti kostelu sv. Mikuláše) na Staroměstském náměstí. Ocenění byli všichni úspěšní účastníci knihou Jaroslava Foglara z nakladatelství Olympia, dárkem Orinu, a propagačními materiály SPJF (nepřítomní je obdrží poštou). Nashville při té příležitosti v kravatě a obleku složil píseň, kterou zazpíval i s vlastním kytarovým doprovodem. Dále zazněla tradiční píseň – Rychlé šípy.
Do vyhlašování výsledků vstoupila maskovaná skupina vontů, která po jednom z organizátorů hodila vzkaz ukrytý se stylizované schránce podobné ježku v kleci. Ve vzkazu bylo psáno (volně reprodukováno), že slavná doba vontů se vrátí do doby než vykvete první žlutý kvítek.
V dalším programu zazněly informace o prodloužení soutěže “Kde jsou vaše Stínadla”, Nashville coby zástupce celostátního vedení SPJF předal ocenění při příležitosti 20. výročí SPJF Bestovi a Krizmenovi, a Best poodhalil další ze stínadelských tajemství.
Večer světelTradiční rituál zapalování svící byl letos omezen tím, že bylo přítomno mnoho již rozsvícených lampionů a i řada účastníků si svoji svíčku v průběhu mrazivého podvečera zapálila. Jinak tradice velí, že se svíčky zapalují jako symbol jednoty od jedné hlavní svíce. Pak byly vyřknuty formule vontské rady a následně účastníci Večera světel jednotlivě umístili svíčky tam, kam jim je to v uličkách nejbližší. Zbyl i čas na rozdávání pamětních lístečků, razítkování, výměnu informací. Protože se ale čas rychle naplnil a mráz přituhoval, ti nejotrlejší ještě zamířili na Staroměstské náměstí za Rychlými šípy a ostatní za teplem svého domova.

Ještě o prázdninách se začteme do dalšího stínadelského pokračování

Posted by: Milan Lebeda - Alpín in informace, Z Bohouška Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ještě o prázdninách se začteme do dalšího stínadelského pokračování

BOHOUŠEK.CZ: Druhý čtvrtý díl stínadelské trilogie – i takto by šel vyjádřit stav, který nastává v těchto dnech. Měsíčník Moje 1. noviny začíná ve svém prázdninovém dvojčísle s otiskováním Poselství ze Stínadel od Josefa Červinky – Grifina …

Poselství ze Stínadel napsal Josef Červinka – Grifin (dlouholetý úspěšný oddílový vedoucí) jako legendu k dlouhodobé hře svého oddílu v osmdesátých letech minulého století, v době, kdy nebylo známo respektive napsáno Foglarovo Tajemství Velkého Vonta. Tehdy Poselství navazovalo volně na Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří a bylo tak jakýmsi třetím dílem.
Po prvním vydání Tajemství Velkého Vonta (Daniel Strož v Spolkové republice Německo) a seznámení se s tímto dějem v Československu bylo Poselství upraveno tak, aby navazovalo jako díl čtvrtý. Definitivní podobu příběh dostal v roce 2000.
Read the rest of this entry »

Bohoušek byl hacknut

Posted by: Bohoušek in informace, Z Bohouška Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bohoušek byl hacknut

ŠtětináčBOHOUSEK.CZ: Dnes kolem půlnoci skupina (či jedinec) s názvem Štětináč přesměrovala Bohouška na adresu www.bohousek.novinar.cz/stetinac kam umístila své stránky. V tento okamžik se snažíme obnovit všechny data tak aby Bohoušek – www.bohousek.cz mohl být spuštěn v co nejkratší době.
Read the rest of this entry »

Vychází 4. díl stínadelských příběhů: Poslední tajemství Jana T.

Posted by: Milan Lebeda - Alpín in informace, Z Bohouška Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vychází 4. díl stínadelských příběhů: Poslední tajemství Jana T.

BOHOUSEK.CZ: V užším kruhu foglarovců se již nějakou desítku let vědělo, že Kapitán Kid – Jaroslav Velinský sepsal třetí pokračování románů Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří ještě před Jestřábovým Tajemstvím Velkého Vonta.
Nyní, po definitivní úpravě, vyjde Kidův příběh jako 4. stínadelský díl pod názvem “Poslední tajemství Jana T.”
Bohoušek jako první přinesl svým čtenářům…
Read the rest of this entry »