Černobílý seriál Záhada hlavolamu opět v televizi

Posted by: admin in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Černobílý seriál Záhada hlavolamu opět v televizi

Česká televize: “Fanoušci Rychlých šípů mají opět šanci vidět seriál, který v roce 1969 na motivy románů nejen pro kluky Stínadla se bouří a Záhada hlavolamu spisovatele Jaroslava Foglara natočil režisér Hynek Bočan.”
Více na: http://magazin.ceskenoviny.cz/tvprogram/index.php?detail=6943451

Televizní seriál Záhada hlavolamu z roku 1969 vyšel na DVD

Posted by: Milan Lebeda - Alpín in informace, média Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Televizní seriál Záhada hlavolamu z roku 1969 vyšel na DVD

Záhada hlavolamu DVDPoprvé se k nedočkavým generacím příznivců devítidílného černobílého televizního seriálu Záhada hlavolamu režiséra Hynka Bočana z roku 1969 dostalo toto dílo oficiálně na DVD, respektive zcela poprvé jej mohou získat na nějakém legálním obrazovém nosiči vůbec.
V Edici České televize seriál vyšel na 5 DVD 30. listopadu 2010.
Bonusem kompletu je jednak díl Po stopách tajemných Vontů z televizního cyklu Záhady Toma Wizarda v délce 13 minut z roku 2009, jednak Pokračování příště – Záhada hlavolamu, jeden z dílů dalšího televizního cyklu o seriálech v délce 38 minut.
Celková minutáž kompletu je 03:45:00.
Read the rest of this entry »

VONT – časopis z počátku 90 let

Posted by: STÍNADLA.cz in informace, média Komentáře nejsou povolené u textu s názvem VONT – časopis z počátku 90 let

Časopis Vont 1991/2 - strana 1V roce 1990 začalo Vontské tiskové středisko v Českých Budějovicích vydávat časopis VONT s podtitulem „časopis pro kluky a holky z ulic a uliček“. V dalším roce vychází už jen dvě čísla v černobílé variantě (s barevným přítiskem) formátu A4. VONT zaniká a nahrazuje jej částečně zpravodaj Sdružení Žlutého kvítku s názvem Hlas kvítku.
Read the rest of this entry »

Mapa Stínadel v České republice

Posted by: STÍNADLA.cz in informace, ostatní Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Mapa Stínadel v České republice


Zobrazit místo Názvy z knih J. Foglara na větší mapě

Stínadla.cz mají novou podobu!

Posted by: STÍNADLA.cz in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Stínadla.cz mají novou podobu!

Dnes jsme změnili podobu webu Stinadla.cz. Jde o první výraznější změnu vzhledu od 12.12.2001, tedy od data zaregistrování a následného veřejného spuštění domény. Tyto stránky téměř deset let informují o dění zejména v pražských Stínadlech a věnují se fenoménu záhadné čtvrti z knih Jaroslava Foglara z mnoha úhlů pohledu. Rovněž jsou informačním webem v souvislosti s tradičním Večerem světel a soutěži “Kde jsou Vaše Stínadla”. V neposlední řadě slouží ke kontaktu zájemců o uvedenou problematiku a jsou propojeny se stínadelskou skupinou na Facebooku a foglarovským Bohouškem (www.bohousek.cz).

Stověžatá Stínadla na internetu

Posted by: Menhart in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Stověžatá Stínadla na internetu

Všem, kteří se v roce 2006 nedostali na prohlídku vodárenské věže, kde měl Jestřáb s Dvojkou klubovnu, se v novém internetovém
projektu naskýtá úžasná možnost shlédnout alespoň panoramatický výhled z věže.
http://stovezata.praha.eu/malostranska-vodarenska-vez-na-smichove.html
Samozřejmě se dostanete i na věž sv. Jakuba, kam chodil zvonit Jan
Tleskač
http://stovezata.praha.eu/kostel-sv-jakuba-vetsiho.html
Read the rest of this entry »

V pražských Stínadlech je možné potkat lampáře

Posted by: STÍNADLA.cz in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem V pražských Stínadlech je možné potkat lampáře

V centru Stínadel mohou lidé opět během celého adventního období potkávat pouličního lampáře s charakteristickou dlouhou tyčí a v historickém oděvu. Od setmění denně rozsvěcí plynové lucerny v části Starého Města a zájemce z řad široké veřejnosti nechává proniknout do tajů lampářského umění.

Lampáři byli v minulosti symbolem plynových lamp, pomocí dlouhé tyče je večer rozsvěceli a ráno zhášeli. Mnozí Pražané je ještě pamatují, protože éra plynových luceren v hlavním městě skončila v roce 1985. V nové etapě, kdy se plynové osvětlení do historického středu hlavního města začíná od roku 2002 postupně vracet, se lucerny rozsvěcejí běžně dálkově ze specializovaného dispečinku ve stejný čas jako osvětlení elektrické. Nová technologie ale umožňuje i ruční rozžíhání lamp pomocí lampářské tyče. Lampář se však do ulic vydává spíše při slavnostních příležitostech a adventní rozsvěcení plynových lamp se již stalo příjemnou tradicí.
Read the rest of this entry »

Do Stínadel se šerem vypravím a lampáře uvidím…

Posted by: STÍNADLA.cz in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Do Stínadel se šerem vypravím a lampáře uvidím…

Plynové lampy patřily desítky let ke koloritu pražských Stínadel. Mnozí ještě vzpomínají na lampáře, kteří pomocí dlouhé tyče každý večer lampy rozsvěcovali a ráno zhášeli. V posledních dvou letech se éra plynového osvětlení do Prahy vrací v podobě nového osvětlení staroměstských uliček zemním plynem.

Poslední svítiplynové lampy zhasly v Praze na Hradčanském náměstí v roce 1985. Dlouhá léta pak nebyl o nostalgické plynové osvětlení zájem, jenom pražští vontové nostalgicky vzpomínaly na staré plynovky a pátrali po starých exemplářích, které kdosi opomenul odstranit. Ještě na počátku devadesátých let jich v Praze bylo přes deset nefunkčních svítidel.
Read the rest of this entry »

V Ostravě opět zvolí Velkého vonta

Posted by: STÍNADLA.cz in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem V Ostravě opět zvolí Velkého vonta

(Přečetli jsme v Mladé frontě 13.9.2005, autor Petr Broulík) Temné uličky Stínadel, Široko, Vontové a pětice chlapců z Druhé Strany. Kdo z otců, dědečků ale i mnoha dnešních dětí by neznal napínavé příběhy Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Postavy Rychlých šípů, které nemluví sprostě a uznávají čest a kamarádství, však nejsou pro dnešní děti příliš atraktivní. Ovšem Vontové se svými Stínadly, opředeni tajemnem a nebezpečím, oslovují i dnešní mládež. Proto se v Ostravě, Bohumíně, Havířově a Frýdku-Místku dále rojí noví Vontové a Uctívači Ginga, kterým Foglarovy romány učarovaly. Brzy to také bude rok, co při bojové hře ve starém městě, v prostorách zámku ve Frýdku-Místku a ve sklepení a rozvalinách dnes už bohužel zbořeného starého domu pod náměstím zvolili Velkého Vonta. Za svitu loučí a po honbě na Široka, který jim unikal do posledního dechu.
Read the rest of this entry »

Sraz lidí z uliček se blíži

Posted by: V3H in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sraz lidí z uliček se blíži

Aktualizováno: Setkání už proběhlo!
Již brzo se uskuteční sraz lidí z uliček. Pokud jste nedostali info a máte s pražskými uličkami něco společného – napište na info(zavináč)stinadla(tečka)cz.

Proč se Tajemství Stínadel netočilo?

Posted by: V3H in informace, média Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč se Tajemství Stínadel netočilo?

ICOK – Informační centrum oddílů a klubů plánovalo natočení příběhu Tajemství Stínadel. Poč ale nakonec z plánů natočení “vontského příběhu o klucích, kteří se vypravili pátrat po tom, zda existují Stínadla a vontové” sešlo?
Read the rest of this entry »

Stínadla v Libáni

Posted by: Krizmen in informace, ostatní Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Stínadla v Libáni

Kdyby mrzlo až praštělo, moc by se nám to také nelíbilo. Zatím se však teplota na teploměru vyšplhala nad třicítku a my si to uháněli autobusem z Mladé Boleslavi do Libáně, městečka kousek od Jičína. Samo o sobě by nás tam s Hvězdářem nic netáhlo, kdybychom nevěděli, že sousední obcí, která na Libáň navazuje, jsou
Read the rest of this entry »

Archiv novinek

Posted by: STÍNADLA.cz in informace, ostatní Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Archiv novinek

Archiv novinek na STÍNADLA.cz od 20. 2. 2003 do 12. 11. 2003
Read the rest of this entry »

Archiv aktualit

Posted by: STÍNADLA.cz in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Archiv aktualit

Archiv aktualit na wSTÍNADLA.cz od 29. 10. 2003 do 8. 12. 2003
Read the rest of this entry »

Lidé z pražských uliček se opět setkají

Posted by: STÍNADLA.cz in informace Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Lidé z pražských uliček se opět setkají

Dne 4. 9. proběhne setkání lidí z pražských uliček. Pokud jste přesnější informaci neobdrželi a patříte mezi účastníky bývalého dění vnitroměsta mužete napsat e-mail (uveďte jméno či přezdívku + mobil pro SMS nebo e-mail) na adresu stinadla???@???.cz. Upřesnění obdržíte obratem.