Praha má ulici Ve Stínadlech

Za přítomnnosti téměř půl tisícovky účastníků (z toho z většiny děti) byla 9. září 2007 v 18,13 hod. starostou městské části Praha 1 Petrem Hejmou slavnostně odhalena oficiální pouliční cedule se jménem ulice “VE STÍNADLECH”. Kromě Slávka Janova (moderátora celé akce) v krátkých proslovech vedle starosty hovořil také radní Filip Dvořák. Připomněl nejen fakt, že staropražské uličky jsou spojeny s generacemi dětských čtenářů foglarovek, ale také že velké zásluhy na pojmenování ulice propojující Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora má také Milan Lebeda – Alpín (místopředseda SPJF).

Již od 14 hodin však na hřišti na Františku probíhalo množství doprovodných soutěží a akcí. Po odhalení cedule slavnostní happening pokračoval v Obecním dvoře, kde organizátoři z MČ Praha 1, agentury Brumlovka a Pražské pobočky SPJF připravili bohatý program včetně občerstvení.

Již při vstupu všichni obdrželi plakátek, žlutý špendlík, staropražské CD s hity Jaroslava Ježka a lístek pro plnění bobříků. Na jednom pódiu uvnitř dvora se střídaly Paběrky Marko Čermáka a skupina Apalusa (ta hrála i coververze foglarovských písniček!), na druhém pódiu hráli ve dvou vstupech hoši Rychlých šípů z divadla v Příbrami. Ti zaujali zejména dětské diváky, kteří pohotově reagovali na šípácké repliky. Uvnitř stínadelského domu, který připomíná svým vzezřením Kocouří hrádek, probíhalo lovení bobříka odvahy (dětští účastníci obdrželi po jeho absolvování speciální šípácké tričko), mohli navštívit klubovnu Rychlých šípů, místnost s videoprojekcí foglarovských dokumentů, hlasovat pro Miss foglarovek nebo si prohlédnout část výstavy, která sem byla přesunuta z Muzea hl. m. Prahy (a doplněna o další materiály, které na výstavě v muzeu prezentovány nebyly!!!) nebo zakoupit řadu materiálů a pohlednic včetně speciální turistické známky vydané k této příležitosti. Objevil se také Širokko (slanil z okna) a přes dvůr před koncem akce (22 hod.) prolétl na kole i Jan Tleskač. Slovo dostali i foglarovci – Jiří Raba, Marko Čermák, Milan Teslevič. Akce Prahy 1 velmi důstojným způsobem přispěla k oslavám nedožitých 100. narozenin Jaroslava Foglara.


Komentář ze dne: 14.01.2008 20:10:45
Autor: neregistrovaný – V7G (@)
Titulek: hm hm, to je dobře:-)
Je mi jasné že v Praze se jen tak ulice nepřejmenovávají a muselo to být dosti dlouhé jednání a přesvědčování. To na kraji Liberce je Širokovo náměstí už strašně dávno,a dokonce v Poličce téměř Emova ulička (Ehmova no…).Komentář ze dne: 11.02.2008 00:24:45
Autor: neregistrovaný – x (@)
Titulek: Jen pojmenování
Bylo to jen pojmenovaní dosud neznámé uličky – nikdy předtím žádné jméno nenesla.