Ostravská Stínadla bránili vontové před vetřelci

Téměř čtyři desítky dětí z Ostravy a Havířova, které vyznávají odkaz foglarovských klubů a oddílů, si vybraly centrum Ostravy jako večerní kulisu pro svou letošní velkou hru a změnili je minulý pátek ve Stínadla.

Bylo možné spatřit skupinky těch, kteří by jinak měli být už dávno v posteli, jak se snaží najít pod vedením dospělých a podle map, značek a návodů tajemný vzkaz ukrytý v různých místech a zákoutích nočního města. V tom se jim snažili zabránit právě Vontové, sestavení ze starších členů ostravského oddílu Uctívačů ginga, kteří mohli narušitele hranic Stínadel zajmout a odvést na hranice území. Vysvobodit je mohly jedině tři dívky navlečené do mnišských rouch a chodící v ulicích. O hře věděli i policisté, přesto některé děti a jejich vedoucí museli v pozdních večerních hodinách policejním hlídkám vysvětlovat, proč se v ulicích Ostravy nahánějí. „Hru dětem ztížili večer návštěvníci i obyvatelé centra, když jim některé vzkazy úmyslně z některých míst strhli,“ řekl Martin Jung, bývalý Velký Vont. „A také chlad a déšť. Měl jsem strach, že někteří malí účastníci hry promrznou, tak jsem raději v půl jedenácté večer hru dříve ukončil. Dětem se ale přerušení moc nelíbilo,“ říká mladý muž, který celou hru připravil
podle knihy Svatopluka Hrnčíře Maják Uctívačů ginga, který si z knih Jaroslava Foglara „půjčil“ tuto vontskou partu a napsal už o ní třetí příběh. Ostravští Uctívači ginga také samotného spisovatele na páteční hru pozvali. Ten zíral, že hra druhý den pokračovala v zapomenuté ostravské uhelné štole, kde mají Vontové svou svatyni, a také ve vodárenské věži blízko Landeku. Do ní se děti musely po radách starého mašinfíry a starého Vonta dostat po lanech. „Letos jsme část hry poprvé umístili do napínavého prostředí nočního města. Dříve jsme byli běžný turistický oddíl, dnes už jsme hlavně parta Vontů. Ti oproti trochu slušňáckým Rychlým šípům dosud pořád lákají často počítačové děti tajemnem a dobrodružstvím,“ řekl bývalý Velký Vont. (podle zprávy MF Dnes, mutace severní Morava a Slezsko, 2.5.2006 – autor Petr Broulík)


Komentář ze dne: 17.07.2006 22:35:22
Autor: [Vont3] – Vont3 (Vont3/zavináč/seznam.cz)
Titulek: Jaktože
Sem neregistrovanej? 🙂


Komentář ze dne: 27.07.2007 10:55:42
Autor: neregistrovaný – Morientes (mejsner.193/zavináč/seznam.cz)
Titulek: student
Na to, že jsou to už dvě generace, co pan Jaroslav Foglar psal knihy o Rychlých šípech (skoro všechny a přečtené mám doma) se pořád hoši baví o Rychlých šípevh a o Foglarovi. Myslím si, že by bylo dobré zavést osvětlení pomocí svícnů v lucernách. Byla by to nádherná podívaná a obzvlášť v Praze!


Komentář ze dne: 24.08.2007 10:58:45
Autor: neregistrovaný – dratuš (@)
Titulek: to by bylo bezva
mít Prahu osvětlenou jako to měli Rychlé šípy! Moc by se mi to líbilo.