V Ostravě opět zvolí Velkého vonta

(Přečetli jsme v Mladé frontě 13.9.2005, autor Petr Broulík) Temné uličky Stínadel, Široko, Vontové a pětice chlapců z Druhé Strany. Kdo z otců, dědečků ale i mnoha dnešních dětí by neznal napínavé příběhy Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Postavy Rychlých šípů, které nemluví sprostě a uznávají čest a kamarádství, však nejsou pro dnešní děti příliš atraktivní. Ovšem Vontové se svými Stínadly, opředeni tajemnem a nebezpečím, oslovují i dnešní mládež. Proto se v Ostravě, Bohumíně, Havířově a Frýdku-Místku dále rojí noví Vontové a Uctívači Ginga, kterým Foglarovy romány učarovaly. Brzy to také bude rok, co při bojové hře ve starém městě, v prostorách zámku ve Frýdku-Místku a ve sklepení a rozvalinách dnes už bohužel zbořeného starého domu pod náměstím zvolili Velkého Vonta. Za svitu loučí a po honbě na Široka, který jim unikal do posledního dechu.

Zvítězili jsme proto, že při jedné honičce už byl zcela vyčerpaný a tak jsme mu řekli, ať je v klidu, že si ho chytíme později,” říká šestadvacetiletý Martin Jung, nový Velký Vont. “Nakonec jsme měli v rukou i ježka v kleci. Při volbě Velkého Vonta ve sklepích domu pak Velký Vont řekl, že jsme měli navrch, protože jsme se k němu zachovali férově,” dodal Jung, který se hry účastnil jako člen ostravského oddílu Plameňáci a Uctívačů Ginga.
Při hře, která trvala ve starém městě až do půlnoci, museli zástupci jednotlivých part získat Tleskačův deník, legendární hlavolam či dostihnout tajemného Široka v masce. Pravidla hry jim rozdal prostřednictvím Tam-Tamů Rychlonožka.
Ostravští Vontové mají svou svatyni. Je jí stará sto metrů dlouhá zděná štola na periferii Ostravy. V ní čas od času hoří louče a svíčky a zde Vontové organizují a vymýšlejí své hry. “Ke kresleným Rychlým šípům jsem se dostal už jako školák. Dokonce jsem se v pěti letech díky tátovi, který je členem sdružení přátel Jaroslava Foglara, setkal na jednom trampu se samotným Foglarem, ale tehdy jsem nevěděl, kdo to je,” řekl Jung. Dnešní děti učí kromě trampingu i základům sebeobrany, protože část života se učil bojovým uměním.
Martin Jung se chystá jako Velký Vont opět na podzim obhajovat své vůdcovství. “Teď bychom však chtěli hru posunout dál. Rýsuje se už námět, že Velký Vont má těžkosti a Vontové by mu měli pomoci je vyřešit,” říká Martin Jung. Vontové se tedy opět i letos utkají v temných křivolakých uličkách, které se pro tuto hru změní ve Stínadla.


Komentář ze dne: 16.09.2005 13:52:37
Autor: neregistrovaný – Bublina (adriel/zavináč/seznam.cz)
Titulek: Stínadla ve Frýdku Místku
Já byla při tom a bylo to úžasný:)


Komentář ze dne: 31.03.2008 19:18:33
Autor: neregistrovaný – ahoj (ahoj/zavináč/seznam.cz)
Titulek: V.V.
Bud Vláda Dratuš nebo Otakar Losna!Oni by měli být velkými vonty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!