Co je to Velká rada Vontů?!? aneb Dosud nepojmenovaná stínadelská záhada

Vrata ve StínadlechStínadelská trilogie (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta) je přímo nabita záhadami dávnými i novějšími, otázkami zodpovězenými i dále vyzývavě čekajícími. Vždyť i Rychlé šípy si při svých pátráních ve Stínadlech musely otázky pěkně zapsat a očíslovat v kronice či zápisníku, aby si alespoň trochu připomněly a setřídily všechny nejasnosti.
Jedna věc zásadního charakteru týkající se samotné Vontské organizace však zůstala dlouhé roky bez povšimnutí, bez pojmenování, bez vyjasnění, ať už samotnými Vonty, či jinak značně bystrými a pátračsky úspěšnými Rychlými šípy. Šlo snad o záměrné mlžení nejvýše postavených Vontů oné doby, nebo o nepochopitelný do nebe volající výpadek mysli či neznalost ne(po)jmenovaného Velkého Vonta…?!
V našem zápisníku zůstává nepřeškrtnuta – tedy nevyřešena – velkým písmem zapsaná otázka: Co je to Velká rada Vontů?!?
Pojďme se u ní zastavit a zamyslet:

Když Rychlé šípy při jedné z cest do Stínadel – tentokrát za neznámým zájemcem o koupi Tleskačova deníku – před tímto člověkem prchají, dostanou se až do kostela Svatého Jakuba.
Zde na sloupu Jindra čte oznámení (viz Záhada hlavolamu, závěr kapitoly 35 Sešit v černých deskách):
“Tuto sobotu v pět hodin odpoledne koná se zde Velká rada Vontů. Náčelnící okolních ulic, tedy čísla 11, 7, 13, 15, se postarají, aby tu byl klid a rada aby nebyla ničím rušena. Velký Vont”.
Krátké vcelku běžné oznámení – obsahuje však onu dosud nepředloženou záhadu: co je to Velká rada Vontů?!?
Vždyť v celé stínadelské trilogii jinak vystupuje zásadně vždy jenom “Vontská rada”, jiné pojmenování nenalezneme!
Proč na tomto oznámení figuruje “Velká rada Vontů” – naprosto neznámý pojem ve Vontské organizaci? Je jenom shoda náhod, že právě toto oznámení je podepsáno “Velký Vont” – neznáme tedy ani jméno tohoto Velkého Vonta, který později předával svoji funkci Otakaru Losnovi, zatímco několik Velkých Vontů v řadě známe jménem či přezdívkou?!
Vývoj událostí ovšem vylučuje variantu zfalšování této vývěsky, vždyť Vontská rada se – i za tajné přítomnosti Rychlých šípů – opravdu v stanovenou dobu v kostele Sv. Jakuba konala a měla důležitý program – přípravu volby Velkého Vonta.
Předložili jsme dosud nepojmenovanou záhadu, aniž bychom čekali, že se ji někdy podaří osvětlit.
Jako už tolikrát, Stínadla se uložila k mlčení!


Komentář ze dne: 15.06.2003 19:11:16
Autor: neregistrovaný – Soki (albil/zavinac/atlas.cz)
Titulek: No mozna to tak zahadne neni Velka rada Vontu a Vontska rada muze byt to same. Snad jen Velky Vont ji z pohledu sve dulezitosti nekdy mohl oznacovat jako velkou radu … kdyz uz se ji ucastn on, tak to uz je neco :))) proste subjektivi interpretace z ust Velkeho Vonta.