STÍNADLA – to není jen čtvrť (z knih) Jaroslava Foglara

Vrata ve Stínadlech
Stínadla – tajemná čtvrť z knih Jaroslav Foglara (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta), kde žijí chlapci, kteří mají svoji Vontskou organizaci, která je obestřena tajemstvím. Takřka nikdo, kdo nepatří do těchto míst, nemůže proniknout do jejího středu k samé podstatě. Rychlým šípům -klubu pěti chlapců se to podaří. Poodhalují jedno tajemství za druhým. Čím více se však dovídáme, tím se vše stává záhadnějším a tajemnějším. Spletité nitky protkávající historii, osudy malých i velkých, podzemí i nadzemí – Stínadla. Vstup za hranice do oněch ohraničujících Stínadel dávající prostor k neomezené fantazii, ale i skutečnosti. Skutečnosti prolínající se s fantazií. Fantazií prolínající se se skutečností.

Byla, či snad jsou Stínadla v Praze?
Nuže, kde hledat odpověď? Za dveřmi archivů, na starých půdách, v knihách a denících potažených prachem či snad na informační službě, nebo že by dříve u osoby povolané – spisovatele Jaroslava Foglara? Brno, Praha, České Budějovice, Prostějov, Olomouc, Plzeň nebo snad Ústí nad Labem? Které je to pravé a správné místo. Přestože tajemství zůstává neodhaleno, asi vždy bude platit, že Praha zůstane spojena se stínadelskou čtvrtí z knih Jaroslava Foglara. Snad toho budou příčinou chlapci žijící tam v páté na přelomu předminulého a minulého století, klukovské party třicátých let, jakési málo známé poválečné pražské organizace, ti oni tajemní z padesátých let, ale i ti z šedesátých a jakési hnutí vzniklé v letech osmdesátých. Praha díky nim pootevírá bránu do oné čtvrti, stejně tak jako ostatní města i místa, svým časem a dějinami. Tajemství těch pravých a opravdových knižních Stínadel zůstane asi navždy uloženo mezi řádky stínadelské trilogie a v myslích věčných hledačů hledajících ta svá Stínadla.


Komentář ze dne: 01.04.2003 11:53:22 Reagovat
Autor: neregistrovaný – Snipp (snipp/zavináč/atlas.cz)
Titulek: asi…
At uz Stinadla nekdy existovala nebo ne, Praha je pro ne mistem nejpravdepodobnonejsim. Kostel svateho Jakuba v Praze je (ikdyz v Cechach je kostel svateho Jakuba asi ve vsech vetsich mestech). Ale v Praze lze najit treba i znamy petiboky kamen, konkretne je na schodech pobliz Prazskeho hradu. Myslim si, ze v Praze lze nalezt spousty mist o kterych J.Foglar ve sve knize pise, stci se jen poraadne koukat aa premyslet. Ovsem jiz nikdy nenajdeme Stinadla takove, o jakych jsme cetli (tmave prujezdy, spinave krivolake ulicky, polorozborene domy
plne tajemstvi ci pachnouci stoky, velka sklepeni nebo katakomby).Stinadla, tak jak je Foglar popisuje byla typickym centrem kazdeho vetsiho mesta za prvni republiky. Dnes jsou centra mest zrenovovana plna lakadel pro turisty, taakze Stinaadla jako takova uz asi nikdy nenajdeme a nezbyde nam nic jineho, nez o nich cist.